• تلفن : 02122903390
  • ایمیل: contact@email.com

حفاظت کاتدیک

سیستم حفاظت کاتدیک:

    cathodic

امروزه خوردگی شيميايی فلزات از جمله مشكلات اساسی و هزينه ساز صنايع بزرگ به خصوص صنعت نفت، گاز، پتروشيمی، نيروگاهی، آب و فاضلاب و … می باشد. لوله های انتقال و توزيع سوخت و آب، اسكله ها، كشتی ها، كندانسورها، دكلهای انتقال نيرو، مخازن ذخيره سوخت و ديگر سازه های مدفون (و يا غوطه ور) در يك الكتروليت متناسب با شرايط موجود و با توجه به ساختار متالورژيكی خود ، خورده شده و بعد از مدتی كار يك سيستم و پروسه فعال را مختل كرده و منجربه ضرر و زيان های غير قابل پيش بينی می شوند.

 

در خصوص پيشگيری از خوردگی لوله های مدفون، كف مخازن رو زمينی و مخازن زير زمينی نتيجه تحقيقات و آزمايشات انجام شده دو روش عمده زير می باشد

1-  استفاده از انواع پوشش

 2- استفاده از سيستم حفاظت كاتديك

از آنجائيكه پوشش های موجود هيچ يك دارای راندمان 100% نمی باشند لذا داشتن يك سيستم مكمل جهت حفاظت از خوردگی سازه های مدفون الزامی به نظر می رسد. روش تكميلی ياد شده سيستم حفاظت كاتديك می باشد كه در اين روش با كاتد كردن سازه در حال خورده شدن (كه قبلاٌ آند بوده است) می توان از خوردگی آن جلوگيری نمود.

سیستم حفاظت کاتدیک به دو صورت انجام می شود:

1-سیستم حفاظت کاتدی فداشونده

در روش آندهای فداشونده، با استفاده از يک فلز فعالتر نظير آلومينيوم، روی و يا منيزيم سل خوردگي کنترل شده ای بوجود خواهد آمد که فلز فعالتر آند شده و با انحلال در محيط، الکترون کافي و در جهت مناسب تامين مي کند تا پتانسيل سطح مورد نظر تغيير کند و به کاتد تبديل شود. با کاتد شدن سطح مورد نظر خوردگي در آن بسيار بسيار کاهش مي يابد. در برخي موارد به روش آندهای فداشونده روش موقت گفته مي شود که علت آن عمر طراحي کوتاه آنها و معمولا تا زير 5 سال است.


cathodic

 

cathodoc

 

2- سيستم حفاظت کاتدی اعمال جريان

سيستم اعمال جريان کاربرد وسيعي دارد و روش اصلي حفاظت کاتديک در پتروشيمي ها، پالايشگاه ها و خطوط لوله انتقال است. در سيستم اعمال جريان منبع تامين جريان يک يکسو کننده است که با استفاده از يک آند از پيش طراحي شده مداری تشکيل مي دهد که در آن سازه تحت حفاظت به کابل منفي وصل شده و کاتد مي شود. در اين شرايط پتانسيل سطح تغيير کرده و خوردگي سطح مورد نظر کاهش مي يابد.

 

cathodic

خدمات ما در حفاظت کاتدیک:

 

عیب یابی پوشش لوله با دستگاه D.C.V.G

مسیر یابی خطوط دفنی با دستگاه لوله یاب

تعیین مقاومت الکتریکی خاک توسط دستگاه ویبروگراند (vibrogrand)

تعیین ضخامت لوله با دستگاه ضخامت سنج

عملیات نشت یابی با دستگاه FID

احیاء شبکه های قدیمی

طراحی و اجراء سیستم ارتینگ

 

 

مجموعه: فعالیت های ما
محتوای بیشتر در این بخش:

جستجو